Minister zaznaczył, że wszystkie ustawy umożliwiały wydanie takiego wyroku w dwóch przypadkach – gdy sprawa była już wcześniej rozstrzygana lub kiedy są dostarczone zgodne stanowiska wszystkich stron tego postępowania. Zbigniew Ziobro tłumaczył, że żadna z tych przesłanek nie została spełniona. – Wiele zagadnień prawnych, które zostały uchwalone w tej ustawie, nie było wcześniej rozstrzyganych przez Trybunał. Nie ma też choćby mojego stanowiska, jako prokuratora generalnego – wyliczał Ziobro.
– W czwartek Trybunał nie ma możliwości wydać wyroku na podstawie prawa – stwierdził minister sprawiedliwości. – Nie wiem, co to będzie, ale na pewno nie będzie to orzeczenie w oparciu o obowiązujące prawo. A prawo, jeśli mówimy strażniku konstytucji, obowiązuje przede wszystkim tego strażnika konstytucji – mówił Ziobro.
Zaskarżona ustawa i niejawne posiedzenie
W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że rozpatrzy wszystkie wnioski dotyczące nowej ustawy o TK z dnia 22 lipca 2016 roku. Trybunał konstytucyjnością wskazywanej ustawy zajmie się na posiedzeniu niejawnym. Do wiadomości publicznej trafi jedynie wynik obrad sędziów Trybunału.
Czytaj też:
Trybunał skargę na ustawę o TK rozpatrzy na niejawnym posiedzeniu. Budka: Orzeczenie 11 sierpnia