– Polska i Niemcy mają bardzo ważną rolę do spełnienia w Europie. Jesteśmy dwoma państwami, które mogą mieć ogromny wpływ na to, w jaki sposób potoczą się losy Unii Europejskiej i chcemy to zrobić – podkreśliła Beata Szydło i przyznała, że było to jednym z tematów jej spotkania z Angelą Merkel, która gościła w Warszawie na szczycie Grupy Wyszehradzkiej, a wcześniej odbyła rozmowę z szefową polskiego rządu. Szydło zdradziła, że poza tematami związanymi z Brexitem (jego następstwa były tematem szczytu V4 – red.) rozmowa dwustronna dotyczyła także „spraw, które są dla bilateralnych stosunków niezwykle istotne”.
Szydło o reformie Unii Europejskiej
Premier zapewniła, że podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie zaprezentuje „pozytywne propozycje Polski” dotyczące reform niezbędnych do wdrożenia w UE. - Brexit jest faktem. Referendum brytyjskie pokazało, że obywatele Wielkiej Brytanii powiedzieli, iż nie chcą z jakichś powodów być w Unii Europejskiej. Jeżeli chcemy, żeby Unia Europejska się rozwijała, żeby była bezpiecznym domem dla Europejczyków, musimy wyciągnąć wnioski z Brexitu i przeprowadzić reformy. Żeby to jednak zrobić, należy postawić odpowiednią diagnoże i znaleźć ku temu środku – podkreśliła szydło.
– Europa musi być silniejsza, co oznacza, że państwa narodowe mają mieć więcej do powiedzenia, a obywatele muszą czuć, że Bruksela zajmuje się ich sprawami, a nie sprawami elit, które są trochę oderwane od rzeczywistości – dodała.