Uroczystości rozpoczęły się od spotkania w sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie przed 36 laty podpisane zostało porozumienie między strajkującymi robotnikami a delegacją rządową. Na terenie stoczni przemawiał m.in prezydent Andrzej Duda, a także przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i szef Zarządu Regionu Gdańskiego „S” Krzysztof Dośla. Premier Beata Szydło złożyła kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz.
„Pierwszy krok ku wolności”
– Sierpień 1980 r. to był czas, gdy Polacy poczuli się wolni, gdy dzięki determinacji, dzięki zaangażowaniu tych wszystkich, którzy w stoczni potrafili sprzeciwić się władzy, potrafili upomnieć się o prawa pracownicze, o godność, zrobiono pierwszy krok ku wolności – mówiła Beata Szydło.
„Zaangażowana w pomoc innym Walentynowicz stała się "Anną Solidarnością"”
Szefowa rządu podkreśliła, że „Anna Walentynowicz była jednym z bohaterów Sierpnia'80”. – Zaangażowana w pomoc innym Walentynowicz stała się „Anną Solidarnością”. Ta prosta kobieta, robotnica miała wystarczającą siłę, odwagę, determinację, by wtedy, gdy przychodziły chwile zwątpienia, zagrzać do walki i do dalszego protestu swoich kolegów – stwierdziła szefowa polskiego rządu. – Bardzo łatwo przechodzi się do porządku dziennego nad wydarzeniami, które minęły, cieszy się wolnością, mówi się o bohaterach bardzo często tych z pierwszych stron gazet. Ale trudniej jest zadbać o tych bohaterów, którzy dzisiaj bardzo często mają poczucie krzywdy, zapomnienia – dodała.
W ramach uczczenia 36. Rocznicy Sierpnia’80 szefowa rządu złożyła również kwiaty pod tablicą upamiętniającą śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tablica znajduje się na fasadzie budynku w Sopocie, gdzie przez 15 lat, specjalizując się w prawie pracy, Lech Kaczyński pracował jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Gdańskiego. Tablica została odsłonięta w październiku 2013 r.