Kukiz przekonywał w "Sygnałach dnia", że sądownictwo w Polsce wymaga "gruntownej reformy". – My mamy sądownictwo upartyjnione. Tak naprawdę cała batalia, czy to o Trybunał Konstytucyjny, czy ta, dotycząca sądów, jest batalią o swoich sędziów – mówił poseł. Dodał, że każda z partii prowadzi walkę o "swoich sprawiedliwych". – Trzeba zrobić cięcie, zrobić gruntowną reformę tej ośmiornicy – podkreślił.
Według lidera Kukiz'15, trzeba w taki sposób przygotować reformę sądów, by orzekały one w interesie obywateli, a nie w interesie partii. Wyliczył też propozycje swojego ugrupowania na zmiany w sądownictwie: wprowadzenie sędziów pokoju, publikowanie oświadczeń majątkowych sędziów, oraz by "stanowisko sędziego było zwieńczeniem kariery prawniczej".
Poseł wyjaśnił, że w przypadku sędziów pokoju, chce, by byli oni wybierani w drodze jednomandatowych okręgów wyborczych, czyli wskazywaliby ich obywatele.
Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich
Pierwszy po wojnie Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich przyjął kilka uchwał, w tym tę wzywającą do poszanowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto sędziowie sprzeciwiają się odmowie powołania niektórych sędziów przez prezydenta. Proponują też pewne zmiany w ustroju sądów. Do władzy ustawodawczej i wykonawczej zaapelowali o podjęcie rzeczywistego dialogu ze środowiskiem sędziowskim.
W Kongresie wzięło udział ponad 1000 sędziów.
Czytaj też:
Sędzia o swoich kolegach: Nadzwyczajna kasta ludzi