Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki oraz niektórych innych ustaw. Projekt zmian przygotował wiosną minister sprawiedliwości.
Zmiany zakładają wprowadzenie jawności oświadczeń majątkowych sędziów oraz obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli złożone zostaną fałszywe oświadczenia majątkowe - zgodnie z projektem - sędzia popełni przestępstwo i poniesie za nie odpowiedzialność karną, a nie jak dotąd, dyscyplinarną.
Ponadto zmiany dotyczą przewlekłości postępowania. Teraz sąd uwzględniać będzie łączy dotychczasowy czas jego trwania, czyli od momentu wszczęcia postępowania do chwili rozpoznania skargi. Uznano, że za przewlekłość postępowania będą przyznawane rekompensaty w wysokości od 2 tys. do 20 tys. złotych.
Według projektu, postępowania dyscyplinarne wobec prokuratorów i sędziów nie będą kończyły się przed upływem okresu przedawnienia. Przewidziano wydłużenie okresu, w którym będzie można wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego z 3 do 5 lat od chwili popełnienia czynu. Przewidziano też wydłużenie przedawnienia dyscyplinarnego z 5 do 8 lat, w przypadku wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przed upływem 5 lat.
Przewidziano wprowadzenie nowej kary dyscyplinarnej, polegającej na obniżeniu wynagrodzenia zasadniczego sędziego o 5 do 15 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 lat. Określono też inne niż dotychczas skutki niektórych orzekanych kar dyscyplinarnych. Orzeczenie każdej z kar dyscyplinarnych – poza upomnieniem – skutkować będzie: pozbawieniem możliwości awansowania na wyższe stanowisko sędziowskie przez 5 lat, a także niemożnością udziału w tym okresie w kolegium sądu, orzekania w sądzie dyscyplinarnym oraz objęcia w sądzie funkcji prezesa i wiceprezesa, kierownika ośrodka zamiejscowego sądu.