Zmiany w prawie zakładają wprowadzenie jawności oświadczeń majątkowych sędziów oraz obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli złożone zostaną fałszywe oświadczenia majątkowe zgodnie z projektem, „sędzia popełni przestępstwo i poniesie za nie odpowiedzialność karną, a nie jak dotąd, dyscyplinarną”.
Jak podaje RMF 24, w internecie opublikowano wiele oświadczeń majątkowych pracowników wymiaru sprawiedliwości. Do tej pory dokumenty te pozostawały niejawne. Aktualnie na stronie Prokuratury Krajowej jest dostępnych 50 oświadczeń prokuratorów krajowych, 43 oświadczenia prokuratorów okręgowych, a także oświadczenia kilkudziesięciu prokuratorów z lokalnych jednostek.
Pierwsze wnioski o utajnienie
28 prokuratorów miało już złożyć wnioski o utajnienie oświadczeń majątkowych. Kilka z nich miało zostać rozpatrzonych pozytywnie. – Publikacja oświadczeń majątkowych wpłynie na to, że będą znane zasoby majątkowe prokuratorów i pełna kontrola nad ich gromadzeniem – tłumaczyła Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej. Rzecznik „podkreśliła, że śledczy składają takie wnioski, ponieważ ich zdaniem ujawnienie danych z oświadczenia może spowodować zagrożenie dla nich, lub ich bliskich”.
Co znalazło się w oświadczeniach majątkowych?
W udostępnionych opinii publicznej dokumentach, które trafiły do internetu znalazły się informacje na temat posiadanych nieruchomości, majątku w gotówce oraz na kontach. Prokuratorzy musieli ujawnić również dane na temat przedmiotów, których wartość przekroczyła 10 tysięcy złotych. Każdy będzie mógł się również zapoznać z informacjami na temat zadłużenia prokuratorów.