– Nie przywiązujemy do tej wizyty przesadnego znaczenia, ale wejdziemy w dialog z Komisją Wenecką i potraktujemy ją z należnym szacunkiem – podkreślił Gowin. Wicepremier wskazał, że "liderzy Unii Europejskiej zajmują się rzekomym łamaniem praw człowieka w Polsce", gdy Europą wstrząsają problemy, takie jak Brexit, fala migracyjna oraz wojna na Ukrainie. W jego przekonaniu świadczy to o “oderwaniu Unii Europejskiej od rzeczywistości”.
Równocześnie Gowin przyznał, że konieczna jest kolejna nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. – Mówię to jako ktoś, kto nie szczęśliwy, że tę ustawę nowelizowany podczas tej kadencji tyle razy, ale i jako ktoś kto uważa, ze kompromis w tej sprawie jest pilnie Polsce potrzebny. Jeśli projekt przygotowany przez grupę ekspertów, którzy pracowali pod auspicjami marszałka Marka Kuchcińskiego, nie zostanie zaakceptowany przez opozycję, to przyniesie to długotrwały kryzys – podkreślił.
Przedstawiciele Komisji Weneckiej, ciała doradczego Rady Europy mają zebrać informacje na temat zmian prawnych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Nie jest znany jeszcze dokładny program wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej, ale wiadomo, że na liście instytucji, z którymi chcą rozmawiać są między innymi Sąd Najwyższy, parlament, kancelaria premiera i Rzecznik Praw Obywatelskich.
Fin Karlo Tuori, który tym razem ma stać na czele Komisji, jest ekspertem do spraw prawa konstytucyjnego.