W piątek na wniosek .Nowoczesnej posłowie głosowali za odrzuceniem w całości projektu zaostrzającego prawo aborcyjne. Za kontynuowaniem prac nad projektem zagłosowało 267 posłów, za odrzuceniem - 154, natomiast 11 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
W kolejnym głosowaniu posłowie rozpatrywali obywatelski projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, który de facto stanowił liberalizację prawa aborcyjnego. Projekt został odrzucony w I czytaniu. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie głosowało 230 posłów, w tym 176 posłów PiS. Warto zaznaczyć, że Jarosław Kaczyński głosował przeciw, a premier nie wzięła udziału w głosowaniu, mimo że była obecna na sali. Przeciw głosowało 173 posłów, wstrzymało się 15.
Burzliwa debata
W czwartek odbyła się burzliwa debata nad dwoma obywatelskimi projektami zgłoszonymi przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji" oraz Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety".
Odrzucony projekt liberalizujący prawo aborcyjne zakładał, że że kobieta miałaby prawo do przerywania ciąży do końca 12 tygodnia. Później aborcja byłaby także dopuszczalna w tych samych przypadkach, w jakich obecnie jest dozwolona. Ponadto przerywania ciąży lekarz dokonywałby w możliwie najwcześniejszym stadium. Jeżeli kobieta złożyłaby pisemną zgodę na przerwanie ciąży przed zakończeniem 12 tyg. zabieg powinien być przeprowadzony w ciągu 72 godzin.
Czytaj też:
W Sejmie o "rzezi niewinnych dzieci". "Stop Aborcji" przedstawił swój projektCzytaj też:
"Ratujmy Kobiety" w Sejmie. Nowacka mówi o "prawicowych ekstremistach fanatykach" i uderza w hierarchów kościelnych