Koszt przekopu Mierzei Wiślanej to około 880 milionów złotych. Prezes PiS podkreślił, że inwestycja to element Planu Morawieckiego. Pytany przez dziennikarza TPV Info o źródło finansowania przyznał, że ma nadzieję, iż uda się przynajmniej częściowo pokryć wydatki ze środków europejskich, ale jeśli to się nie uda, rząd jest gotów wyasygnować pieniądze z budżetu. – Elbląg ma być porządnym portem średniej wielkości – dodał i powiedział, że inwestycja jest elementem "szerszego projektu polityki społecznej i gospodarczej".
Uniezależnienie od Rosji
– My, budując ten kanał, załatwiamy także tę sprawę: pokazujemy, że jesteśmy państwem do końca suwerennym – wskazał prezes PiS. W rozmowie z TVP Info dodał, że Rosjanie stracą uprawnienie, które "zastrzegli sobie pozatraktatowo" i nie będą mogli "utrzymywać pozorów ograniczonych elementów zależności Polski or Rosji".
Konferencja naukowa
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, wzięli udział w konferencji naukowej "Budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną". W konferencji wziął udział także Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, który będzie odpowiedzialny za nadzór budowy kanału.
Urząd Morski w Gdyni ogłosił 11 października przetarg na projekty i raporty dotyczące budowy kanału żeglugowego, który połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Przetarg powinien być rozstrzygnięty w tym roku. Na wykonanie dokumentacji od momentu podpisania umowy przewidziano 18 miesięcy. Inwestycja ma być zrealizowana do 2022 roku.
Budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną stanowi jeden z priorytetów polskiego rządu. Minister Gróbarczyk podkreślał wielokrotnie ogromną determinację resortu i rządu w dążeniu do realizacji tej inwestycji. W tej chwili preferowana jest lokalizacja kanału przebiegającego przez Nowy Świat. Inwestycja będzie realizowana w całości z pieniędzy zabezpieczonych na ten cel w budżecie państwa. Koszt całkowity szacowany jest na ok. 880 mln zł, tak naprawdę jednak konkretne kwoty poznamy po rozstrzygnięciu przetargów.