Z informacji „Naszego Dziennika” wynika, że Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie tzw. podatku cukrowego. Nową daninę musiałyby płacić firmy, które wytwarzają produkty żywieniowe zawierające zbyt duże ilości cukru. Z pozyskanych w ten sposób środków miałoby zostać sfinansowane leczenie chorób układu krążenia. Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas powiedział, że „jeszcze ministerstwo nad tym nie pracuje, ale być może powinno się tym zająć”. – Nie wykluczam, że zajmiemy się takim projektem – dodał wiceszef resortu.
"Nasz Dziennik" zwraca uwagę na to, że w ciągu najbliższych lat liczba zachorowań na choroby układu krążenia może wzrosnąć nawet o 40 proc. wzrośnie w ciągu najbliższych lat prawie o 40 procent - ostrzegają eksperci. Ponadto, z danych organizacji zajmujących się problemami zdrowotnymi wynika, że z powodu chorób układu krążenia umiera rocznie niemal 200 tysięcy osób. Dla Polski te statystyki są jeszcze gorsze. Mimo tego, że w ciągu ostatnich 25 lat umieralność z powodu chorób układu krążenia zmalała, Polska nadal znajduje się w czołówce państw UE, w których liczba zgonów jest większa niż w innych krajach.
Najczęstsze przyczyny zgonów do choroba wieńcowa, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego czy zawały. Do powstania tych chorób oprócz braku ruchu i siedzącego trybu życia przyczynia się wdychanie dymu tytoniowego oraz niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze.