CETA, czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą. Według najnowszych raportów, m.in. Krajowej Rady Izb Rolniczych, CETA może doprowadzić do zaniku małych gospodarstw w Europie, zdominować europejskie rynki żywnością GMO (Kanada to trzeci producent GMO na świecie) oraz wpłynąć na ceny skupu produktów rolnych, a także ryb.
– Rząd dostrzega te niepokoje w społeczeństwie polskim i całej Europie (związane z podpisaniem CETA – red.). Ale rada ministrów nie widzi przesłanek do zakwestionowania CETA – mówił Jerzy Kwieciński, wiceszef resortu rozwoju. Wiceminister dodał, że w Polsce panuje spora niewiedza na temat tej umowy handlowej. Wskazywał, że CETA nie dotyczy kwestii GMO, ani kwestii jakości. – To są kwestie w rękach UE i to od nas zależy, jak sobie te kwestie ustalimy – przekonywał.
„Rząd jest w bardzo trudnym położeniu”
Z kolei europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk stwierdził, że „rząd jest w bardzo trudnym położeniu”. – Polska nie może być pierwszym krajem, który powie umowie CETA „nie”, choć nie do końca jest z tej umowy zadowolona. Na paru odcinkach bardzo mocno z Komisją Europejską walczymy, nie możemy być w każdym sporze na czele tych, którzy się czemuś sprzeciwiają – tłumaczył polityk.
Eurodeputowany przyznał, że „nie jest fanem tej umowy”. – Moim zdaniem dla Unii Europejskiej i europejskiego rolnictwa ta umowa nie jest całkiem bezpieczna, ale na negocjacje jest już za późno, ponieważ umowa jest już w określonym kształcie i nie ma już możliwości, żeby próbować teraz cokolwiek zmienić – wyjaśnił.
Problemy z ratyfikacją umowy
– Parlament właśnie przyjął uchwałę, że będzie ratyfikował umowę dwiema trzecimi głosów. Moim zdaniem jeżeli sytuacja rzeczywiście będzie taka, jak do tej pory, że rzeczywiście będzie coraz więcej niejasności wokół tej umowy, to polski parlament zwyczajnie tej umowy nie ratyfikuje. Zresztą prawdopodobnie wcześniej nie ratyfikuje jej parlament belgijski – podkreślił.