Projekt, opublikowany w poniedziałek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, trafił do uzgodnień wewnątrz Rady Ministrów. Resort zwrócił się także z prośbą o opinię m.in. do Krajowej Rady Kuratorów, Krajowej Rady Sadownictwa i Prokuratury Krajowej. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy, zmiany "w szczególności dotyczą zasad powoływania i odwoływania dyrektorów sądów oraz ich zastępców, zasad podległości służbowej dyrektorów sądów, jak również podejmowania przez prezesów sądów czynności wywołujących skutki finansowe".
Dotychczas dyrektorzy wyłaniani byli w konkursach. Projekt autorstwa resortu Zbigniewa Ziobry zakłada przejście na model powoływania ich przez ministra sprawiedliwości. Jak uzasadniono, ponieważ dyrektorzy dysponują finansami publicznymi w części przewidzianej na sądy powszechne, powinni wejść pod zwierzchnictwo ministra sprawiedliwości, który jest członkiem rządu i jako taki odpowiada za finanse publiczne.
"Zwierzchnikiem dyrektora sądu będzie Minister Sprawiedliwości, natomiast prezes sądy będzie wykonywał w stosunku do dyrektora sądu czynności z zakresu prawa pracy, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla Ministra Sprawiedliwości" – czytamy w uzasadnieniu projektu.