Rodziny ofiar otrzymały pisma od prokuratury z informacją o ekshumacjach ich bliskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Sekcje zwłok przeprowadzane będą w trzech ośrodkach medycyny sądowej: w Krakowie, Warszawie oraz Lublinie. Wśród biegłych będzie sześciu ekspertów z różnych krajów Europy. Cały zespół ma składać się z 14 osób. Cztery są z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie, jeden ekspert pochodzi z placówki w portugalskiej Coimbrze, specjalista z Leicester oraz naukowiec z Odense.
Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, pod koniec października lub w pierwszym tygodniu listopada prokurator Marek Pasionek, który jest szefem zespołu prokuratorskiego prowadzącego śledztwo, zorganizuje konferencję prasową, na której przedstawione zostaną szczegóły procesu ekshumowania ciał ofiar.
Ekshumacje
Decyzję o ekshumacjach ciał wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zostały spopielone, podjęła Prokuratura Krajowa, w której działa specjalny zespół śledczych pod kierownictwem Marka Pasionka badający okoliczności katastrofy prezydenckiej maszyny pod Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Opinia publiczna o decyzji w sprawie ekshumacji została poinformowana w czerwcu bieżącego roku. Nie wszystkie rodziny ofiar zgadzają się z decyzją śledczych.
Czytaj też:
Wdowa po ofierze katastrofy smoleńskiej nie zgadza się na ekshumację. Pisze do ZiobryCzytaj też:
"Chamstwo i panświnizm". Wdowa po zmarłym w Smoleńsku oskarża i podaje nazwiskaCzytaj też:
Ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. RPO zabiera głos