Poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że ustawa z 1993 roku była kompromisem, ale nie obowiązywała wówczas konstytucja, w której mowa jest o pełnej ochronie życia. – Po 97 r. możemy mówić o kompromisie śmierci, dlatego, że wprowadza się przesłankę, która jest niekonstytucyjna – tłumaczył. Zdaniem Jacka Żalka życie ludzkie zaczyna się od momentu poczęcia. Zaznaczył, że należy „promować kulturę życia, a nie kulturę śmierci” .
Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła natomiast uwagę na to, że „cały czas mówi się, że chodzi o dzieci kalekie” . – O takich dzieciach nie mówimy. Mówimy o tych płodach, które w momencie urodzenia rodzą się martwe. Kiedy kobieta przez kilka miesięcy nosi dziecko, którego nigdy nie będzie mogła wziąć na rękę – dodała.
Czarny Protest
Kontynuacja protestów z 3 października rozpoczęła się w niedzielę 23 października w stolicy, przed budynkiem Sejmu. Kobiety zebrały się również w poniedziałek 24 października, w rocznicę strajku obywatelek Islandii, które zainspirowały polskie kobiety do działania. Tego dnia uczestniczki manifestacji odwiedziły biura poselskie przedstawicieli partii obecnych w parlamencie. Na ręce polityków przekazały swoje postulaty. Odczytały je również w pobliżu kościołów na Trakcie Królewskim w Warszawie. Kobiety rozpoczęły również zbieranie podpisów pod petycją do polityków w sprawie zagwarantowania swoich praw.