Władze Parku Narodowego informują, że w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. W wyższych partiach, od ok. 1400 m n.p.m. na szlakach leży warstwa świeżego śniegu pod którym w wielu miejscach występują oblodzenia. Miejscami na szlakach leży zlodowaciały śnieg. W partiach reglowych szlaki są mokre, śliskie i błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej, na Ścieżce nad Reglami między Dolina Lejową, a Dol.Chochołowską, na szlaku prowadzącym na Bobrowiecką Przełęcz, w Dolinie Olczyskiej i na dolnym odcinku zielonego szlaku prowadzącego z Kuźnic na Kasprowy Wierch.
– Dni są coraz krótsze i wycieczkę należy tak zaplanować, by wrócić przed zmrokiem. Latarka w plecaku może okazać się niezbędna. Prosimy o rozwagę i zachowanie ostrożności – apelują władze TPN dodając, że „na terenie parku w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne.”
Władze Parku podkreślają również, że w wyższych partiach Tatr szlaki miejscami są bardzo oblodzone i śliskie. Poślizgnięcie się w stromym terenie może grozić niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Ponadto, w Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Z kolei na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.