Pismo, które jest zaadresowane do prezydenta Andrzeja Dudy, wysłali Borys Budka z PO i Kamila Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej. Politycy apelują w nim o przyjęcie ślubowania trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których wybrał poprzedni Sejm (VII kadencji – red.): dr hab. Krzysztofa Ślebzaka, prof. Romana Hausnera i prof. Andrzeja Jakubeckiego.
"Dzisiejsza bezprecedensowa sytuacja, jakiej byliśmy świadkami w Trybunale Konstytucyjnym – związana z nieuzasadnioną odmową orzekania przez część sędziów – stanowi bezpośrednie następstwo łamania Konstytucji przez Pana, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" – czytamy w piśmie.
Apel pojawił się tuż po wydarzeniach z poniedziałku 7 listopada, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 16 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym dotyczący wyboru prezesa TK jest zgodny z konstytucją. O ocenę przepisów dotyczących tej materii wnioskowali w sierpniu tego roku posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Decyzją prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, orzeczenie w tej sprawie zapadło po naradzie w składzie 5 sędziów TK. Początkowo miał to być pełny skład Trybunału.
Oświadczenie 6 sędziów
W poniedziałek prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński nie dopuścił do orzekania Mariusza Muszyńskiego, Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego, w związku z czym sędziowie Julia Przyłębska, Zbigniew Jędrzejewski i Piotr Pszczółkowski zdecydowali, że nie wezmą udziału w posiedzeniu. Ten ostatni wydał w poniedziałek własne oświadczenie. "Obejmując urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego przyrzekałem służyć wiernie Narodowi i stać na straży Konstytucji RP. Działania Prezesa Trybunału Konstytucyjnego sprzeczne z Konstytucją i obowiązującym prawem powinny spotkać się ze sprzeciwem sędziego Trybunału" – pisał w oświadczeniu sędzia Pszczółkowski.
Tego samego dnia oświadczenie w tej sprawie wydało wcześniej także 6 sędziów TK. Zapowiedzieli oni, że nie wezmą udziału w żadnym posiedzeniu pełnego składu do czasu, gdy prezes dopuści trzech pozostałych sędziów do orzekania. W dokumencie wskazano również, że Andrzej Rzepliński swoim zachowaniem narusza art. 7 i art. 197 Konstytucji RP. Dodano, że bojkot posiedzeń „ma charakter merytoryczny”, ponieważ sędziowie ślubowali „wobec Prezydenta RP służyć wiernie Narodowi i stać na straż Konstytucji” wobec czego nie godzą się na „jej łamanie przez prezesa”.