Jak pisze Ministerstwo Obrony Narodowej, celem zorganizowanego spotkania jest wymiana informacji i pogłębienie wiedzy w zakresie skutków dezinformacji w mediach oraz sposobów jej skutecznej identyfikacji i przeciwdziałania.
Antoni Macierewicz przekonywał na wstępie, że fundamentem przeciwdziałania dezinformacji jest prawda oraz swoboda w dochodzeniu do niej. – Najpierw fakty, potem interpretacja – podkreślił. Dodał, że kwestia dezinformacji od zawsze była w orbicie zainteresowań środowiska politycznego, z którym pracuje od wielu lat. – Dla niektórych mediów zbrodnią jest zbadanie dowodów, żeby dowiedzieć się, jaka jest prawda – stwierdził.
Witold Waszczykowski z kolei podkreślił potrzebę stawiania czoła propagandzie oraz dezinformacji, której "obserwujemy wiele przejawów". Powiedział, że problem ten dotknął także Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski. – Dziś stykamy się z materiałami, które w sposób kłamliwy pokazując sytuację w Polsce – dodał. – Media powinny odgrywać rolę w wojnie z dezinformacją, tłumaczyć społeczeństwu prawdę, nie powinny ulegać " mainstreamowi – podkreślił i dodał, że bezczynne przypatrywanie się, jak granice pomiędzy pokojem a wojną są zamazywane może okazać się bardzo kosztowne.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stwierdził, że dezinformacja wpływa dziś nie tylko na jednostki, ale może także wpłynąć na instytucje. – Ma na celu wywołanie bezsilności i zagrożenia – powiedział. – Jest metodą stosowaną do podważania autorytetu władz i wywoływania konfliktów społecznych – dodał. Wskazał, że "dezinformacja może być dziś skuteczna tak samo jak działania militarne". Na koniec powiedział, że skuteczne działanie wobec dezinformacji to systematyczne uporządkowanie przekazywania społeczeństwu sprawdzonych, aktualnych informacji o wydarzeniach.