Pierwszy komentarz marszałka dotyczył słów posła PSL o Antonim Macierewiczu, które padły podczas debaty przed głosowaniem w sprawie powołania Wojsk Obrony Terytorialnej. – PSL zgłasza dwie bardzo istotne poprawki. Pierwsza zakłada, że WOT będą podlegały Dowództwu Generalnemu Sił Zbrojnych, a druga nie mniej ważna, zastrzega, by nigdy WOT nie były skierowane przeciwko Polkom i Polakom, naszym rodakom. Moje pytanie brzmi: panie ministrze, czy prawdą jest, że jeżeli nie przegłosujemy tych poprawek, WOT będą mogły być użyte przeciwko Polakom? Kiedyś mówiło się: zabierz babci dowód, teraz powinno: zabierz brzytwę Antoniemu Macierewiczowi – powiedział Bejda, co sprowokowało marszałka do komentarza. – Prosiłbym jednak państwa posłów o używanie bardziej normalnego języka, bo jednak brzytwy używa się u fryzjera – stwierdził.
Ostatecznie Sejm poprawki, o których mówił poseł Bejda odrzucił i uchwalił ustawę o Wojskach Obrony Terytorialnej w kształcie proponowanym przez rząd.
Czytaj też:
Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Wojsk Obrony Terytorialnej
Drugi komentarz Marka Kuchcińskiego na temat wypowiedzi posła Bejdy miał miejsce podczas debaty nad ustawą obniżającą wiek emerytalny. Parlamentarzysta PSL przekonywał z mównicy, że według badań naukowych dwa zawody wymagające największych nakładów pracy fizycznej to rolnik i górnik. – W czym rolnicy są, w opinii PiS, gorsi od górników, którym nikt wcześniejszej emerytury nie odbiera. W dodatku do utrzymaniu nierentownych kopalń dopłacają wszyscy podatnicy, a polskie rolnictwo to wciąż solidna marka na świecie, mimo psucia jej opinii przez PiS – mówił Bejda. W jego ocenie, „tylko rolnicy mają płacić za tę dobrą zmianę”. Wskazał, że koszt obniżenia wieku emerytalnego to roczny koszt 9,5 miliarda złotych dla całego systemu, a utrzymanie emerytur rolniczych na dotychczasowym poziomie to 3 mld złotych rocznie. – Takie jest to wasze prawo, i taka jest ta wasza sprawiedliwość – zakończył poseł.
– To była raczej inwektywa, aniżeli... pytanie – odpowiedział po raz drugi na wystąpienie posła Bejdy Marek Kuchciński, który prowadził obrady. Sejm w trakcie prowadzonego przez niego posiedzenia przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny do poziomu sprzed reformy z 2012 roku.
Czytaj też:
Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy. Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego