Przypomnijmy, w jednej ze szkół w Łodzi dzieci po spotkaniu z kibicami ŁKS otrzymały gadżety wśród których był kalendarz z krzyżem celtyckim i hasłem „white power”. W sprawie interweniował wiceprezydent Łodzi. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Łodzi tłumaczyła wówczas, że „spotkanie miało na celu propagowanie sportowego trybu życia”, a w „jego trakcie zostały przeprowadzone konkurencje sportowe: żonglowanie piłką, przysiady itp.”.
Jolanta Zakosztowicz wyjaśniała, że obejrzała gadżety przyniesione przez kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego. Były wśród nich m.in. smycze, balony, zeszyty, szaliki oraz kalendarze. Dyrektor twierdzi jednak, że nie jest specjalistką od „symboli i haseł, które mogą wzbudzać oburzenie”. Tłumaczyła, że nic nie mówił jej symbol krzyża celtyckiego, a pytana o hasło „white power” dodaje, że „widoczne jest w całości tylko słowo white”. – Nie dostrzegłam niepokojących treści – mówiła w rozmowie z Polsat News.
– Przed kilkoma minutami listonosz dostarczył nam list z Prokuratury Rejonowej Łódź Polesie. W kopercie znajdowało się postanowienie o umorzeniu dochodzenia wobec narodowców, którzy weszli do szkoły i rozdawali małym dzieciom materiały zawierające rasistowskie symbole – podał w środę ośrodek. Prokurator w uzasadnieniu miał stwierdził, że narodowcy propagowali w ten sposób sport. "Znak krzyża celtyckiego nie został w Polsce uznany za zakazany, a rozdawany kalendarz nie miał propagować faszystowskiego ustroju państwa, a jedynie miał być rozdawanym gadgetem" – napisał prokurator.
Ośrodek pisze, że "jeżeli rasizm jest dla prokuratury w Łodzi generalnie akceptowaną normą" to zajmie się sprawdzeniem, czy zdanie to podzieli sąd, do którego złożone zostanie przez ośrodek zażalenie na to postanowienie. "Sprawa z Łodzi pokazuje że skrajnie prawicowi "patrioci" mogą liczyć na wsparcie ze strony rządzących którzy wywierają wpływ na prokuratorów. Na naszych oczach rośnie w siłę prawicowa dyktatura, która demoluje porządek konstytucyjny w naszej ojczyźnie " – napisano w komunikacie.