– Tysiące ludzi zostało wyrzuconych na bruk. Do dziś nie mogą doczekać się sprawiedliwości – mówiła Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premiera na temat komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej. Podkreśliła, że powołana komisja nie jest komisją śledczą i nie zastąpi sądu.
Witek wyjaśniła, że komisja weryfikacyjna będzie organem administracyjnym, który wskaże, w których przypadkach nastąpiło złamanie prawa. Dodała, że nie wierzy w skuteczność audytu, który ogłosiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Warszawiacy nie dadzą sobie już mydlić oczu. Takie propozycje powoływania kolejnych zespołów audytorskich nie zmienią opinii o Gronkiewicz-Waltz, którą mają mieszkańcy Warszawy, szczególnie ci poszkodowani – przekonywała.
Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej 25 października poinformowała, że zostanie powołana Komisja Weryfikacyjna, w celu "wyjaśnienia skandalicznych informacji ws. reprywatyzacji i przywrócenia sprawiedliwości tym, którzy zostali oszukani".
– Od kilku tygodni codziennie wychodzą na jaw skandaliczne, bulwersujące fakty dotyczące reprywatyzacji. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych nieprawidłowościach. Organy państwa podjęły odpowiednie działania, z których jestem zadowolona – powiedziała na konferencji prasowej Beata Szydło. – Sytuacja wymaga nadzwyczajnej reakcji. Postanowiliśmy powołać Komisję Weryfikacyjną – dodała.
Premier wyjaśniła, że zadaniem Komisji Weryfikacyjnej będzie wyjaśnienie tych skandalicznych informacji i przywrócenie sprawiedliwości tym, którzy zostali oszukani.
– Sytuacja związana z reprywatyzacją w Warszawie obnażyła bezradność państwa wobec oszustów – powiedział z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który także był obecny na konferencji prasowej. Podkreślił, że Komisja Weryfikacyjna, jako organ administracji będzie weryfikowała decyzje administracyjne, a nie wyroki sądów.
Komisja weryfikacyjna
We wtorek 18 października prezes PiS Jarosław Kaczyński wspólnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro oraz wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim przedstawili pomysł utworzenia specjalnego organu zajmującego się badaniem oraz naprawianiem nieprawidłowości zaistniałych w procesie reprywatyzacyjnym w Warszawie i innych miastach Polski. Według zapowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, tzw. komisja weryfikacyjna do wyjaśnienia kontrowersyjnych zwrotów kamienic miałaby wyjątkowo szerokie, nieznane w polskim prawie kompetencje.