Akt nominacji generalskiej prezydent przekazał rodzinie Jana Karskiego. Andrzej Duda podkreślił, że Jan Karski był „wielkim żołnierzem Rzeczpospolitej, który nigdy nie zaprzestał walki o wolność Polski, a także o ludzką godność”.
Jak mówił prezydent, chciałby, żeby ta nominacja dla wielkiego Polaka, a także honorowego obywatela Izraela i Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata „była świadectwem pamięci Polski o wielkiej historycznej postaci” . – O cichym w tamtym czasie, w czasie walki, bohaterze, który całe swoje młode życie poświęcił na walkę o wolność Polski i ludzką godność – podkreślił. – Niech te nominacje będą świadectwem wielkości polskiego żołnierza Jana Karskiego, wielkiego człowieka, wspaniałego Polaka, bohatera drugiej wojny światowej wielu narodów. Niech pamięć o Janie Karskim, o jego bohaterstwie, niezłomności i czynach, zawsze przetrwa wśród Polaków, Żydów na całym świecie i wśród wszystkich ludzi sprawiedliwych – zaznaczył.
Jan Karski urodził się w 1914 r. w Łodzi. W czasie wojny, jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, szczegółowo informował aliantów o zagładzie Żydów, jednak nie dano wiary jego słowom. Aby uwiarygodnić swoje relacje, Karski przedostał się w przebraniu do getta, gdzie był naocznym świadkiem zbrodni hitlerowców.
Po wojnie osiadł na stałe w USA, gdzie był profesorem historii Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. Instytut Yad Vashem odznaczył go za zasługi dla ratowania Żydów tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Karski zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie.