MSWiA tłumaczy, że gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji konstytucyjnych i ustawowych zadań oraz obowiązków administracji publicznej wobec obywatela. "Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Ułatwienia i zmiany dla cudzoziemców
Stąd decyzja, by przedstawić projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. Dokument w obecnej formie zakładał zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2018 roku. Jak dowiadujemy się z projektu przygotowanego przez resort Mariusz Błaszczaka, „rozstrzygając o pozostawieniu obowiązku meldunkowego, projektodawca proponuje wprowadzanie dla obywateli polskich kolejnych uproszczeń przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego”.
Proponowane rozwiązania to m.in. możliwość zameldowania przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie. „Proponowana zmiana ma na celu także wprowadzenie zasady nadawania numeru PESEL cudzoziemcom dokonującym zameldowania na pobyt stały lub czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz likwidację rejestrów zamieszkania cudzoziemców, w których gromadzone były dotychczas dane o pobycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemcom, którym na podstawie dotychczasowych przepisów nie nadawano numerów PESEL” - czytamy w uzasadnieniu. Tym samym, jak informuje resort, zmieniona zostanie ustawa o opłacie skarbowej tak, by dostosować ją do nowych regulacji.
W UE to nie nowość
MSWiA zaznacza, że decyzja o uchyleniu zniesienia obowiązku meldunkowego poprzedzona została wieloma konsultacjami. Jak przypominają wnioskodawcy, obowiązek rejestracji miejsca zamieszkania funkcjonuje w 16 spośród 21 badanych przez MSWiA krajów UE, tj. Finlandii, Litwie, Austrii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Danii, Bułgarii, Belgii, Luksemburgu, Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, Estonii, Holandii, Niemczech.
Pełne uzasadnienie przeczytać można na stronie Rządowego Centrum Legislacji.