W związku z całodniowym protestem przeciw ograniczaniu praw dziennikarzy w Sejmie, nie prowadziliśmy relacji z wydarzeń z udziałem polskich polityków, a nie nie cytowaliśmy ich wypowiedzi. Zgodnie z zapowiedzią, publikujemy jednak wyniki głosowań. Jednocześnie, ponieważ istnieją wątpliwości co do prawidłowości przebiegu obrad, zamieszczamy informacje o okolicznościach im towarzyszących. Z Sejmu wydarzenia opisywał dla nas redaktor prowadzący Wprost.pl Marcin Lis.
07:00
Posłowie opozycji przez całą noc byli w Sejmie. Na zdjęciach zamieszczonych na Twitterze zobaczyć można m.in. Małgorzatę Kidawę-Błońską.
twittertwittertwitter
03:35
Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji na antenie TVN24 przekazał, że policja używała siły fizycznej wyłącznie w stosunku do osób, które wbiegały pod jadące pojazdy i które mogły przez to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. - Policjanci nie używali gazu. Któraś z osób protestujących rzuciła świecę dymną - wyjaśnił. Jak poinformował, protest zabezpieczało kilkuset policjantów.
03:20
03:02
Moment wyjazdu członków PiS z Sejmu zarejestrował rzecznik PO Jan Grabiec. Drogę samochodom torowała policja, doszło do przepychanek z demonstrującymi, wobec niektórych funkcjonariusze użyli siły.
twittertwitter
02:55
Na Twitterze pojawiły się informacje o interwencji policji. Część mediów podaje, że funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Inni zwracają uwagę na możliwość prowokacji.
twittertwittertwitter
02:50
Media podają, że prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Beata Szydło opuszczają Sejm. Zgromadzeni przed gabinetem marszałka posłowie opozycji nagrali wyjście przedstawicieli PiS z gabinetu.
02:25
Sporo osób się rozeszło, pozostają grupy demonstrujących, ale dobrze zorganizowane. Gdy przy bramie pojawia się samochód posła, zmierzają tam, by blokować drogę. Sejm jest właściwie otoczony przez policjantów.
02:20
W Sejmie wciąż wielu przedstawicieli opozycji. Wciąż trwa posiedzenie przywództwa PiS.
02:10
W sobotę o godzinie 12 protest opozycji przed Pałacem Prezydenckim. - Nie chcemy Majdanu. Musimy protestować, musimy pokazać że nie zgodzimy się nie łamanie prawa - mówiła podczas wspólnej konferencji prasowej PO i Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
02:06
01:59
Policja ostrzega, że jeżeli protestujący się nie rozejdą, zostaną wobec nich użyte "środki przymusu bezpośredniego". Z relacji TVN24 wynika, że o rozejście się zaapelował także lider KOD Mateusz Kijowski. Tymczasem pod Sejmem wciąż ma znajdować się kilkaset osób.
twittertwitter
01:50
Straż Marszałkowska wyprasza dziennikarzy z budynku Sejmu.
01:42
01:35
W gabinecie Marszałka Kuchcińskiego zwołano spotkanie parlamentarzystów PiS, z udziałem m.in. premier Beaty Szydło, prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa MON Antoniego Macierewicza. Przed godziną 1.00 dołączył do nich Stanisław Piotrowicz.
01:24
Posłowie PO nadal na Sali Plenarnej.
01:12
Blokada także przy Domu Poselskim.
00:42
Policja podejmuje starania, by usunąć część osób utrudniających politykom wydostanie się z budynku Sejmu.
00:32
Z przejazdem problem miał m.in. minister Zbigniew Ziobro.
00:28
Protestujący przed budynkiem Sejmu zwolennicy KOD zablokowali z kolei wyjazd służbowym limuzynom, w związku z czym posłowie, którzy chcą opuścić budynek Sejmu, mają utrudnione zadanie. Oba wyjazdy - od strony ul. Wiejskiej i ul. Górnośląskiej - są blokowane. Na miejscu jest wielu funkcjonariuszy policji.
twittertwitter
00:21
Posłowie Platformy Obywatelskiej donoszą na Twitterze o nieprawidłowościach, do jakich miało dochodzić podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu. Politycy publikują m.in. nagrania posłów PiS podpisujących listę obecności. Z ich relacji wynika, że przedstawiciele partii rządzącej robili to już po zakończeniu obrad przez marszałka Kuchcińskiego.
twittertwitter
00:12
Przedstawiciele PO, którzy blokowali mównicę w Sali Plenarnej, postanowili, że zostaną na miejscu przez całą noc.
23:45
Posiedzenie zakończyło się życzeniami od marszałka Kuchcińskiego i śpiewaniem kolęd.
23:27
Po godzinie 23, w Sali Plenarnej, gdzie wciąż jeszcze pozostawali przedstawiciele opozycji, którzy wcześniej blokowali mównicę, zgaszono światło.
23:23
Jak wynika z relacji naszego wysłannika, przedstawiciele opozycji mieli problem z przedostaniem się przez boczne wejście na Salę Kolumnową, gdzie odbywały się obrady.
twittertwitter
23:12
Prowadzono kolejne głosowania. Przed Sejmem odbywa się protest.
Czytaj też:
„Wolne media”. Protest przed Sejmem przeciwko pomysłowi marszałka Kuchcińskiego
23:01
Przedstawiciele trzech klubów opozycyjnych skierowali do Marszałka Sejmu list. "My posłowie Klubów Parlamentarnych w związku z kryzysem konstytucyjnym wywołanym przez Marszałka Sejmu i większość parlamentarną, uznając za nielegalne obrady w sali kolumnowej żądamy zgodnego z regulaminem Sejmu i Konstytucją posiedzenia Sejmu w dniu 20 grudnia 2016 roku. Uznajemy za niezgodnie z zasadami blokowe głosowanie budżetu państwa na rok 2017" - czytamy w apelu klubów PO, Nowoczesnej i PSL. Posłowie żądają też przywrócenia Michała Szczerby do możliwości uczestniczenia w posiedzeniu.
22:56
W kolejnym głosowaniu posłowie zdecydowali, że projekt tzw. ustawy dezubekizacyjnej nie zostanie odrzucony. Następnie za przyjęciem ustawy zagłosowało 235 posłów, jeden wstrzymał się od głosu. Po przyjęciu ustawy rozległy się okrzyki: Precz z komuną i Solidarność. Posłowie zgromadzeni w Sali Kolumnowej odśpiewali hymn. W tym czasie większość posłów opozycji opuściła już mównicę sejmową.
22:41
Po godzinie 22 odbyło się głosowanie nad ustawą budżetową. Za było 234 osób, głosowało 236. Głosowanie odbywało się poprzez podniesienie ręki, liczenie trwało kilka minut. Opozycja twierdzi, że na sali mogą znajdować się osoby niebędące posłami.
twittertwitter
22:30
Blokada sejmowej mównicy trwała od momentu wykluczenia z obrad posła PO przez kilka godzin. W czasie gdy opozycja okupowała mównicę, marszałek Marek Kuchciński zdecydował o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej, gdzie wcześniej zebrali się posłowie PiS. Z informacji przekazywanych przez marszałka wynika, że na sali znajduje się 236 posłów.