Mobilna wystawa z ponad dwudziestoma eksponatami, które można dotknąć i przetestować, to sposób na dotarcie do uczniów z miast, miasteczek oraz wsi, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony. Naukobus odwiedzi miejscowości do 130 tysięcy mieszkańców. – To istotny krok w kierunku wyrównywania szans edukacyjnych – tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Nauki. Poprzez łączenie nauki i zabawy dzieci będą miały możliwość przeprowadzenia doświadczeń z zakresu fizyki, a także będą mogły poznać tajniki ludzkiego organizmu oraz wykorzystać działania matematyczne w praktyce. Eksperymenty będą wykonywane pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
W 2017 roku Naukobus odwiedzi około dwustu szkół w całej Polsce i obejmie swoim zasięgiem niemal 100 tysięcy uczniów, a także ich rodziców. Z dala od szkolnej tablicy uczestnicy projektu dowiedzą się, jak działa proces tworzenia filmu, na czym polega dowód na istnienie Pitagorasa, a ponadto spróbują oszukać swoje zmysły. Pracownicy resortu nauki podkreślają, że angażujące uczniów eksperymenty to sposób na rozbudzenie ich ciekawości oraz zainspirowanie do samodzielnego zdobywania wiedzy.
Naukobus to kolejny program obok Uniwersytetu Młodego Odkrywcy i Wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku realizowany w ramach społecznej odpowiedzialności nauki ujętej w tzw. strategii Gowina dla nauki i szkolnictwa wyższego. Przewidywany budżet w pierwszym roku trwania programu Naukobus wynosi 2,5 mln złotych.