Autor zbiórki, brytyjski kierowca, Dave Duncan zainicjował ją 20 grudnia. Mężczyzna tłumaczył wówczas, że "żadna ilość pieniędzy nie wróci Łukaszowi życia, ale mam nadzieję, że choć trochę pomoże jego bliskim". Brytyjczyk wspomniał też o solidarności ze zmarłym kolegą, który wykonywał ten sam zawód, co on.
Stopniowo, wraz z rosnącymi datkami, Duncan zwiększał cel zbiórki w serwisie gofundme.com (na początku było to 10 tys. funtów) – w zaledwie cztery dni od jej rozpoczęcia zdecydował, że ostatecznym celem jest 191 tysięcy funtów (prawie milion złotych).
Pod informacją o zbiórce pojawiają się, oprócz słów wsparcia dla rodziny Polaka, apele do polskiej skarbówki, by ta nie pobrała podatku od zebranej kwoty.
Kilka dni po rozpoczęciu tej akcji, Beata Szydła podjęła decyzję, że rodzinie Łukasza Urbana zostanie przyznana renta. Szefowa rządu wyjaśniła, że specjalną rentę żona i syn Łukasza Urbana zamordowanego w Berlinie otrzymają po świętach.
Zamach w Berlinie
Łukasz Urban był kierowcą ciężarówki, którą terrorysta wykorzystał do przeprowadzenia zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie. W ataku zginęło przynajmniej 12 osób, a około 50 zostało rannych. Według ujawnionych przez media informacji ze śledztwa, Polak został zastrzelony przez zamachowca, ale obrażenia na jego ciele wskazują, iż wcześniej próbował walczyć. Istnieje także prawdopodobieństwo, że jego interwencja zmniejszyła liczbę potencjalnych ofiar zamachu.
Domniemany napastnik, Tunezyjczyk Anis Amri, został zastrzelony na przedmieściach Mediolanu 23 grudnia. Mężczyzna był jeszcze przed zamachem obiektem zainteresowania służb i znajdował się na liście osób, które powinny zostać wydalone z Niemiec.