Największym poparciem społecznym, według badania CBOS, cieszy się wciąż Prawo i Sprawiedliwość, na które głosować chce 37 proc. respondentów (punkt procentowy więcej niż przed miesiącem – red.). Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z wynikiem 16 proc. Poparcie na takim poziomie oznacza, że notowania formacji kierowanej przez Grzegorza Schetynę nie zmieniły się w stosunku do badania z dni 1-11 grudnia 2016 roku.
Trzecie miejsce zajęła Nowoczesna, na którą chęć oddanie głosu zadeklarowało 9 proc. badanych. To właśnie ta partia straciła najwięcej w stosunku do badania sprzed kryzysu parlamentarnego – 5 punktów procentowych. Jeden punkt procentowy zyskał Kukiz'15, który może liczyć na poparcie 8 proc. badanych.
Poza wymiennymi trzema partiami, w Sejmie mogłyby znaleźć się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Dzięki dwupunktowym wzrostom partie mogą liczyć odpowiednio na 6 i 5 proc. poparcia społecznego.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 7-15 stycznia, a więc w czasie trwania kryzysu parlamentarnego oraz już po jego zakończeniu (Platforma Obywatelska 12 stycznia opuściła salę posiedzeń plenarnych – red.).
Czytaj też:
PO zawiesiła protest, przerwa w obradach do 25 stycznia [RELACJA Z SEJMU]