W Krakowie po raz kolejny w ciągu ostatnich tygodni jakość powietrza jest bardzo zła. Stacje pomiarowe w niektórych częściach miasta pokazują blisko 10-krotne przekroczenie dopuszczalnej normy stężenia szkodliwych pyłów. Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześcienny w ujęciu dobowym. Jeśli stacje pomiarowe odnotują więcej niż 300 mikrogramów pyłu na metr sześcienny, wówczas ogłaszany jest alarm smogowy.
Darmowe przejazdy Kolejami Śląskimi
Właściciele samochodów oraz ich współpasażerowie mogą również podróżować bezpłatnie pociągami Kolei Śląskich. Z takiej możliwości wyłączony jest jedynie odcinek przygraniczny Chałupki-Bohumin. Podczas kontroli biletów wystarczy pokazać jedynie dowód rejestracyjny samochodu oraz dowód osobisty lub prawo jazdy. Do przejazdu w ten sposób uprawnione są również dwie osoby towarzyszące.
Na forum Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie oburzenia decyzją władz miasta o wprowadzeniu kolejnego (już 14 w ostatnim czasie) dnia, w którym kierowcy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej nie kryje część mieszkańców Krakowa. Ich zdaniem jest to niesprawiedliwe wobec osób, które zapłaciły za bilety długookresowe. W związku z tym domagają się zwrotu poniesionych kosztów lub wydłużenia terminu ważności biletu.
Eksperci zalecają pozostanie w domach
Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. Eksperci oceniają udział transportu samochodowego w miastach na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni oraz ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń.
Więcej o smogu, który atakuje polskie miasta pisaliśmy w poprzednich numerach tygodnika „Wprost”:
Czytaj też:
Trucie Polaków