Paweł Soloch mówił m.in. o zapowiadanej przez PiS reformie Biura Ochrony Rządu. – Reformą BOR-u zajmuje się minister spraw wewnętrznych i administracji. Ja mogę bazować na informacjach, które otrzymuję jako szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i wiem, że ta reforma jest od kilku miesięcy przygotowywana – tłumaczył. Polityk zaznaczył, że „ma bardzo dużo szczegółowych informacji, z którymi teraz, ponieważ nie zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w wielu kwestiach, nie będzie się dzielił”. – Nie ma sensu, ponieważ o tym decyduje minister spraw wewnętrznych i administracji, a nie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego – zaznaczył.
Soloch zapowiedział również, że „w ciągu miesiąca ma być gotowa ustawa oraz dalsze działania”. – Założenia są przygotowywane i w momencie, kiedy już zapadną po konsultacjach międzyrządowych i również z instytucjami współpracującymi, to będą ogłoszone. Troszeczkę trzeba poczekać na efekty – przyznał szef BBN. Zapytany o oczekiwania prezydenta Andrzeja Dudy względem zmian w BOR, Soloch odparł, że p„rezydent czeka na gotowy projekt, który już będzie projektem przekonsultowanym, i który będzie uzgodniony również wewnątrz rządu i wtedy będzie się do tego odnosił”
Zmiany w BOR
Mariusz Błaszczak powiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stopniowo wprowadza dogłębne zmiany w Biurze Ochrony Rządu. Konieczność przeprowadzenia zmian w BOR została już zapisana w programie Prawa i Sprawiedliwości. Szef MSWiA podkreślił, że zmiany, które następują w Biurze Ochrony Rządu mają wymierny kształt. Jako przykład podał zmniejszanie wakatów w formacji. W 2016 r. więcej funkcjonariuszy przyjęto do służby, niż z niej odeszło. W poprzednich latach zwykle ze służby odchodziło około 60 funkcjonariuszy i tylko tyle przyjmowano. – W 2016 r. do służby przyjęto 137 młodych funkcjonariuszy, a odeszło 70 – powiedział minister. Dodał, że w poprzednich latach BOR kupował raptem po kilka nowych samochodów dla VIP-ów, a w 2016 r. zakupiono ich ponad 50.
Nowe kompetencje BOR
Również wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w swojej wypowiedzi zaapelował o rozsądek w ocenie piątkowych wydarzeń. – Do takich zdarzeń należy podchodzić z pełną powagą i analizować to, co się stało. Daleko idące wnioski dotyczące BOR czy samego rządu są nieuzasadnione – powiedział wiceminister. Wiceszef MSWiA podkreślił, że cały czas trwa naprawa nieprawidłowości pozostawionych po sobie przez poprzednią ekipę. W ramach tych działań nastąpi przebudowa i reorganizacja Biura Ochrony Rządu. Pozwoli ona na odbudowę etosu tej służby oraz umożliwi jej skupienie się na najważniejszych zadaniach, czyli ochronie kluczowych osób i obiektów w państwie. Służba otrzyma również nowe kompetencje m.in. do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych. – Wszystkie zmiany będą służyły wzmocnieniu Biura Ochrony Rządu – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.