Z danych opublikowanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska wynika, że smog znowu zagościł nad wieloma polskimi miastami. Najgorsza sytuacja jest w woj. małopolskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, łódzkim i mazowieckim.
Bardzo zła sytuacja jest w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Kielcach, Katowicach, Wrocławiu i w Szczecinie.
„Od trzech dni powietrze jest bardzo złe. Dziś jest fatalnie w całej Warszawie i na przedmieściach. Miasto obiecało, że będzie informować, że będzie darmowa komunikacja i co? I nic...” – napisano na profilu „Warszawski Alarm Smogowy” na Facebooku, gdzie na bieżąco zamieszczane są dane na temat jakości powietrza w stolicy.
Jak sprawdzić jakość powietrza?
– Dzięki mobilnej aplikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska każdy może sprawdzić, jaka jest aktualnie jakość powietrza w jego najbliższym otoczeniu – poinformował Krzysztof Wójcik, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Dane są aktualizowane co godzinę.
Bezpłatna aplikacja „Jakość powietrza w Polsce” Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która wcześniej była dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS Apple, jest też już dostępna na smartfony oraz komputery z systemem Windows – informował GIOŚ.
Czytaj też:
Smogowa aplikacja już dla wszystkich. Powiadomi o zagrożeniu
„Polski węgiel truje mniej”
W czwartek 26 stycznia minister środowiska Jan Szyszko odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące smogu. Problem silnie zanieczyszczonego powietrza w polskich miastach został nagłośniony po przekroczeniu na początku roku norm smogowych nawet o kilkaset procent. Minister przyznał, że smog rzeczywiście istnieje, a sytuacja „może być niepokojąca”. Jego zdaniem za polski smog odpowiada zła jakość węgla, którym Polacy palą w piecach. Przyznał też, że polski węgiel jest „znacznie lepszej jakości” od tego sprowadzanego z zagranicy, zwłaszcza ze wschodu. Zdaniem portalu Wyborcza.pl nie jest to jednak prawdą. Zdaniem ekspertów, na których powołują się dziennikarze, prawdziwą przyczyną smogu jest palenie węglem najgorszej jakości, tzw. mułami, sprzedawanym przez krajowe kopalnie po bardzo korzystnych cenach.
„Wprost” o smogu
Na temat smogu w Polsce można przeczytać w jednym z ostatnich numerów tygodnika „Wprost”. W kilkustronicowym raporcie dotyczącym głośnego ostatnio problemu dokładnie opisujemy jego źródła, faktyczne rozmiary i prezentujemy środki zaradcze. Odsłaniamy także nieczystą politykę rządzących w odniesieniu do tego tego zagadnienia i pokazujemy, w jaki sposób zarabia się na smogu.
Czytaj też:
Trucie Polaków