Już teraz lekarze moją wystawiać elektronicznie zwolnienia, jednak propozycje zawarte w projekcie MRPiPS wprowadzają nowy sposób uwierzytelniania takich zaświadczeń.
„Obok dotychczasowych form uwierzytelniania - kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP - lekarze będą mogli elektronicznie podpisać zaświadczenie z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych, dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
W ten sposób mają zostać ominięte trudności w obsłudze i dostępie do profilu zaufanego ePUAP. Oprócz tego lekarze unikną kosztów związanych z zakupem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Nowy sposób uwierzytelniania będzie dotyczył:
- elektronicznych zaświadczeń lekarskich;
- oświadczeń wystawiających zaświadczenia lekarskie o zobowiązaniu do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów przedkładanej ustawy i przepisów o ochronie danych osobowych w formie dokumentu elektronicznego;
- zaświadczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, w formie dokumentu elektronicznego;
- wniosku w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku w formie dokumentu elektronicznego.
Lekarze będą mogli wystawiać zaświadczenia lekarskie w formie papierowej do końca 2017 r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. zwolnienia lekarskie trzeba będzie wystawiać w formie elektronicznej.