W środę, 22 lutego, odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej, podczas którego klub Platformy Obywatelskiej miał wystąpić o informacje na temat odejść z wojska generałów i wysokich rangą oficerów. Niedługo przed rozpoczęciem posiedzenia zdecydowano, że zostanie ono utajnione, jednak MON informacje na temat sytuacji w armii udostępniło w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie resortu.
Jak wylicza MON, w 2015 roku polska armia liczyła 96 tys. żołnierzy, a na obecną chwilę ta liczba zwiększyła się o 10 tys. – do 106 tys. Ministerstwo obrony narodowej w komunikacie informuje, że w 2015 roku z wojska odeszło 528 żołnierzy więcej niż planowano (miało odejść 4 tys. odeszło 4528), tymczasem w roku 2016 odejść było o 656 mniej (zakładano, że odejdzie 5,5 tys. wojskowych, odeszło 4844).
Oprócz tego – jak wymienia resort –
– z 490 w roku 2015 do 906 w roku 2017. Ministerstwo wskazuje też, że w ostatnim czasie awansowano ponad 27 tysięcy szeregowych, podoficerów i oficerów, w tym 25 generałów.Zmiany w Sztabie Generalnym i Dowództwie Generalnym
„Równocześnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO” – czytamy w komunikacie MON.
Ministerstwo opublikowało też informacje na temat zmian na stanowiskach dowódczych w wojsku.
, a w Dowództwie Generalnym – 82 proc. Resort przypomina również zmiany personalne na najważniejszych stanowiskach: powołanie nowego szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni L. Surawskiego, dowódcę generalnego gen. dyw. J. Mikę, dowódcę operacyjnego gen. dyw. S. Wojciechowskiego oraz dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. W. Kukułę.