Prof. Szwagrzyk w programie „Warto Rozmawiać” stwierdził, że „o tym, gdzie i jak pracować decydują politycy, prokuratorzy i urzędnicy państwowi”. – Oni nie rozumieją, że poszukiwanie szczątków naszych bohaterów to sprawa honoru, sprawa święta dla nas wszystkich – przekonywał.
Był to pierwszy medialny komentarz wiceprezesa IPN po złożeniu przez niego dymisji.
Dymisja prof. Szwagrzyka
Jak nieoficjalnie ustaliło RMF FM, prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, złożył dymisję 13 lutego. Jej powodem miały być kłopoty z identyfikacją genetyczną kolejnych ofiar komunistów, a także o prace badawcze i poszukiwawcze m.in. na Wołyniu. Sam zainteresowany nie chciał komentować sprawy.
Kilka dni później Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że dr Jarosław Szarek, prezes IPN, po rozmowie z Kolegium Instytutu nie przyjął dymisji prof. Szwagrzyka. „Trwają rozmowy zmierzające do rozwiązania problemu. Sprawa poszukiwania i identyfikacji szczątków bohaterów narodowych pozostaje priorytetem działalności Instytutu Pamięci Narodowej” – poinformowano w komunikacie w tej sprawie.
Prof. Krzysztof Szwagrzyk od kilku lat kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. Kieruje pracami ekshumacyjnymi m.in. na „Łączce” na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.
Czytaj też:
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej nie przyjął dymisji profesora Krzysztofa Szwagrzyka