Za nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych opowiedziało się 241 posłów, przeciw było 195, a czterech wstrzymało się od głosu. Ustawa – jak utrzymuje ministerstwo – ma na celu uporządkowanie systemu pracy dyrektorów sądów i zwiększenie sprawności w zarządzaniu kadrami i finansami sądów.
Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją, Minister Sprawiedliwości będzie uprawniony do powoływania i odwoływania dyrektorów sądów oraz ich zastępców. Obowiązywać mają przy tym zasady określone dla stosunków pracy na podstawie powołania, zawarte w Kodeksie pracy. Ustawa daje też ministrowi sprawiedliwości uprawnienia, na mocy których to on będzie powoływał dyrektorów sądów (nie będą oni wybierani, jak dotychczas, podczas konkursów), i zgodnie z jej zapisami „minister sprawiedliwości jest zwierzchnikiem służbowym dyrektora sądu”.
Konfiskata rozszerzona
Za ustawą ws. konfiskaty rozszerzonej zagłosowało 236 posłów, 160 było przeciw, a aż 39 wstrzymało się do głosu. Wcześniej Sejm odrzucił 16 poprawek do ustawy, które złożyła opozycja. Uchwalona ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw umożliwia zabieranie majątków pochodzących z przestępstwa. Jak wskazywało ministerstwo jej uchwalenie wpłynie na walkę ze zorganizowaną przestępczością oraz dostosuje polskie prawo do współczesnych standardów (do wdrożenia tych przepisów zobowiązuje Polskę prawo unijne).
„Nowe rozwiązania z jednej strony uderzą w oszustów gospodarczych działających wbrew zasadom uczciwej konkurencji, z drugiej – zapewniają ochronę przedsiębiorcom przed przestępcami udającymi biznesmenów. Nowe regulacje mają też uniemożliwić czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków” – czytamy na stronie ministerstwa.
Ustawa wprowadza też zmiany w zakresie prawa karnego wykonawczego usprawniające egzekucję orzeczonego przepadku korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa. Zawiera także przepisy umożliwiające – w poważnych sprawach – stosowanie środków kontroli operacyjnej w celu ujawnienia mienia zagrożonego przepadkiem.
Uchwała dotycząca budowy kanału żeglugowego
Sejm w piątek głosował też nad uchwałą dotycząca budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Za było 401 posłów, przeciwko było 9, a 18 wstrzymało się od głosu. Projekt zakłada zbudowanie drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – inwestycja ma rozpocząć się w 2018 roku, a zakończyć się w 2022 roku. Kanał żeglugowy ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości, co pozwoli statkom o parametrach morskich wpływać do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, będących portami Unii Europejskiej.
„Realizacja projektu umożliwi swobodny i nieograniczony dostęp jednostek Marynarki Wojennej i Straży Granicznej do portów Zalewu Wiślanego. Budowa drogi wodnej będzie gwarantem bezpieczeństwa morskiego naszego kraju” – czytamy w komunikacie ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Wszystkie ustawy trafią teraz do Senatu.