O marszu w Hajnówce stało się głośno za sprawą patrona wydarzenia wybranego przez organizatorów. Jedną z pierwszoplanowych postaci promującą wydarzenie jest Romuald Rajs "Bury", który dla prawosławnej społeczności białoruskiej (zamieszkującej między innymi powiaty hajnowski i bielski) jest symbolem bestialskich mordów dokonanych na niej przez osoby podające się za żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Instytut Pamięci Narodowej uznał, że zbrodnie popełnione w 1946 roku przez oddziały »Burego« noszą znamiona ludobójstwa. W uzasadnieniu decyzji napisano, że pozbawienie życia przez oddział „Rajsa” w styczniu i lutym 1946 roku kilkudziesięciu osób pochodzenia białoruskiego, które zamieszkiwały Zanie, Zaleszany, Szpaki i Końcowiznę na Podlasiu „należy rozpatrywać jako zmierzające do wyniszczenia części tej grupy narodowej i religijnej, a zatem należące do zbrodni ludobójstwa, wchodzących do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości”, a sprawcą kierowniczym był Romuald Rajs.
„To tu mówi się o naszych bohaterach, jako o mordercach i złodziejach”
„Naszym celem jest oddanie czci i honoru osobom, które poświęciły swoją pracę i swoje życie dla Ojczyzny. Marsz w Hajnówce nie jest zwykłym marszem. To właśnie na tych terenach Żołnierze Wyklęci to temat tabu. To tu mówi się o naszych bohaterach, jako o mordercach i złodziejach i przypisuje się im czyny, których nigdy nie popełnili. Dlatego też czujemy się zobowiązani, jako spadkobiercy idei, która przyświecała Niezłomnym, by odkłamywać fałszywy obraz właśnie tam, gdzie na co dzień są obrażani i opluwani” – napisali organizatorzy na Facebooku.
Kontrowersje oprócz wyboru patrona marszu wzbudza również jego data. W tym samym czasie bowiem w soborze Świętej Trójcy odbędzie się nabożeństwo poprzedzające Wielki Post, które zostanie odprawione w intencji przebaczenia win. O honorowy patronat nad wydarzeniem zwrócono się do prezydenta Andrzeja Dudy. Kancelaria Prezydenta odpowiedziała na prośbę negatywnie.