Uroczystość odbyła się w piątek w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Jej uczestnicy wysłuchali „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” w wykonaniu chóru SGSP. Była ona pierwowzorem dzisiejszego hymnu i różni się od niego brzmieniem niektórych zwrotek i długością.
Przemysław Rey - przedstawiciel Muzeum Hymnu Narodowego, opowiedział zgromadzonym o historii hymnu. Następnie, wszyscy goście wspólnie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.
– Mamy renesans patriotyzmu. Młodzi ludzie są dumni z tego, że są Polakami. Są zainteresowani pielęgnowaniem pamięci historycznej w domach, w szkołach oraz podczas uroczystości i zawodów sportowych – powiedział minister Błaszczak podczas swojego wystąpienia. Poinformował również, że z okazji 90-lecia hymnu MSWiA opublikowało broszurę, która zawiera podstawowe informacje i zasady na temat polskiej flagi i jej eksponowania. – Musimy dbać o godne eksponowanie barw narodowych. Zasady zawarte w tym materiale, będą wykorzystywane w administracji rządowej i samorządowej. Dbałość o symbole narodowe, to dbałość o godność Polaków – dodał.
Gośćmi na piątkowej uroczystości byli również wybitni sportowcy: Paweł Zagumny - mistrz świata, złoty medalista Mistrzostw Europy i jedyny siatkarz, który czterokrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich oraz Andrzej Wrona - mistrz świata i aktualny reprezentant Polski. Zawodnicy opowiedzieli obecnym o znaczeniu hymnu narodowego dla sportowca reprezentującego cały kraj.
Pieśń Legionów Polskich we Włoszech powstała między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia we Włoszech. Jej autorem był Józef Rufin Wybicki, natomiast nie ma pewności kto skomponował muzykę. Szybko zyskała ona popularność wśród polskich oddziałów rozrzuconych po północnych Włoszech.
Znana już jako Mazurek Dąbrowskiego, pieśń towarzyszyła polskim żołnierzom podczas kampanii napoleońskiej, a potem w czasie powstania listopadowego. W połowie XIX wieku stał się inspiracją dla wielu innych pieśni o podobnym charakterze. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927 r. w okólniku wydanym przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych Sławoja Składkowskiego.