W połowie stycznia prezydencki minister Maciej Łopiński przedstawił założenia prezydenckiego projektu ustawy, której celem jest pomoc osobom zadłużonym w obcych walutach. Projekt był konsultowany zarówno ze środowiskami osób posiadających kredyty denominowane lub indeksowane w walutach obcych jak i bankowcami. – Kurs sprawiedliwy wynika z porównania kosztów kredytu denominowanego albo indeksowanego do kredytu branego przez konsumentów w złotych polskich – wyjaśnił Maciej Łopiński i dodał, że kurs będzie różny dla każdego kredytobiorcy.
W ustawie zawarto trzy rodzaje rozwiązań dla osób zadłużonych z powodu kredytów denominowanych lub indeksowanych w obcych walutach. Są to: restrukturyzacja dobrowolna, przymusowa oraz przeniesienie prawa własności na bank w zamian za zwolnienie z długu.Restrukturyzacja dobrowolna będzie oznaczał, iż bank zgodzi się na zmianę umowy kredytowej, która zostanie aneksowana w taki sposób, by konsument spłacał dług po kursie sprawiedliwym.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił po spotkaniu z szefem NBP konieczność intensyfikacji prac nad prezydenckim projektem ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki, która zakłada zwrot nienależnie pobranych przez banki świadczeń z tytułu stosowania tzw. „spreadów walutowych”.
Prezydent chce także poznać harmonogram działań i szczegółowy plan wdrażania w życie inicjatyw zawartych w uchwale Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie rekomendacji dotyczącej restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. Kancelaria Prezydenta podkreśla, że działania te mają na celu ochronę interesu kredytobiorców, którzy zawarli umowy pożyczek lub kredytów w obcych walutach przy zachowaniu stabilności systemu finansowego.