Podczas briefingu Jarosław Gowin poinformował, że ostatnie tygodnie upłynęły na intensywnych rozmowach i współpracy z ministrem zdrowia. – Wspólnie szukaliśmy rozwiązań, które pozwolą nam zbliżyć stanowiska i rozwiać przynajmniej część zasadniczych wątpliwości – wyjaśnił. Jak wskazał, takie porozumienie zostało osiągnięte, co poskutkowało wypracowaniem wspólnego stanowiska. Wicepremier poinformował, że propozycja zawiera dwa nowe rozwiązania.
Wcześniej wicepremier i minister nauki oraz szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zgłosił „zdanie odrębne” do projektu ustawy o tzw. sieci szpitali przyjętej przez rząd. Twierdził wówczas, że należy zrezygnować z zaproponowanych przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zmian lub przeprowadzić pilotaż, by przetestować to rozwiązanie.
Premier popiera
Zalety reformy przedstawiała premier Beata Szydło. – Myślimy o tym, żeby była większa dostępność, żeby skrócić kolejki, żeby szpitale publiczne, samorządowe, powiatowe, które mają bardzo często problemy z finansowaniem usług, wreszcie mogły bezpiecznie myśleć o leczeniu pacjentów, a nie martwić tym, że zabraknie im środków – mówiła premier na konferencji. – Proponowane regulacje wprowadzone są po to, by zapewnić pełną dostępność do świadczeń podstawowych dla wszystkich bez względu na to, czy ktoś jest ubezpieczony czy nie. Żeby każdy mógł czuć się bezpieczne, jeśli chodzi o dostępność do świadczeń ambulatoryjnych – dodawała. Zaznaczyła, że wprowadzone zostaną rozwiązania, które skrócą kolejki, ponieważ w każdym szpitalu będzie podstawowa całodobowa opieka medyczna. Osoby, które dotychczas trafiały na SOR (szpitalne oddziały ratunkowe), a nie wymagają hospitalizacji, będą mogły z niej skorzystać.
Więcej na temat reformy służby zdrowia:
Czytaj też:
Rząd przyjął projekt ustawy o tzw. sieci szpitali. Wicepremier zgłosił „zdanie odrębne”