Posłowie przyjęli ustawę o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego. Prace nad tym projektem trwały od 10 lutego 2017 roku. Połączone sejmowe komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej stworzyły ramy związku, który będzie wykonywał część zadań publicznych, wspólnych dla licznych miast konurbacji katowickiej. Nowe przepisy zostały przyjęte przy zdecydowanym poparciu polityków wszystkich opcji. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 432 posłów, podczas gdy 6 wstrzymało się od głosy, a tylko 1 był przeciwko.
Początkowo metropolia śląska miała zacząć funkcjonować 1 stycznia 2017 roku. Rząd postanowił jednak, że mieszkańcy regionu poczekają jeszcze rok na wyczekiwane przez nich zmiany. Poseł sprawozdawca Jerzy Polaczek z Prawa i Sprawiedliwości zapewnia, że nowa ustawa jest „dobra”, a nowe przepisy to „fundament prawny kształtujący i decydujący w sposób istotny o przyszłości”. - Jestem pewien, że wspólnota miast tworzących przyszły związek metropolitalny dobrze wykorzysta tę historyczną szansę - podkreślał.
Jak tłumaczą twórcy nowego prawa, śląski związek metropolitalny, zamieszkiwany przez ponad 2 miliony mieszkańców, ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.