W sobotę Jacek Saryusz-Wolski poinformował na Twitterze dlaczego zdecydował się kandydować na przewodniczącego Rady Europejskiej. „Kandydowałem, żeby zaprotestować przeciw oszczerczym, zniesławiającym i uwłaczającym oskarżeniom polskiej demokracji, które Donald Tusk autoryzował” – napisał. Zaznaczył, że „nie można budować wspólnoty europejskiej bez i przeciw państwom członkowskim, nie szanując ich różnorodności, tożsamości i wrażliwości”.
Polityk tweetuje również w niedzielę. Ponieważ wpis może mieć tylko 140 znaków, w dłuższych wypowiedziach polityk stosuje skróty. W dłuższych wypowiedziach jest ich na tyle dużo, że odbija się to na jasności przekazu. „Nie niechęć do PDT a jego zaangażowanie w polpolit przyczyną odmowy poparcia. Przecież 2.5r temu miał pop PiS, miałby i teraz sam sobie winien” – pisze polityk. „Większ.kwalifikowana w wyborze szefa RE,art.15 Tr powstała dla uniknięcia obstrukcji 1-kilku krajów, nie dla przegłos.kand.wbrew kr.macierz.” – dodaje dalej.
„Instrumentalne traktowanie przez opoz polskiego czł w UE,używanie go do polityki krajowej,szkodzi człPLwUE,które jakoby popiera, dzieli społ” – czytamy w kolejnym wpisie. „Nie można porów wysłuchań frakcyjnych EKR nt Polski z inicjowaniem formalnych procedur KE prow do odebrania PL gł art 7,debat plen/rezolucji” – pisze Saryusz-Wolski.
Poniżej publikujemy wszystkie wpisy Jacka Saryusz-Wolskiego.
twittertwittertwittertwittertwittertwittertwittertwittertwittertwitter
Jacek Saryusz-Wolski od trzech kadencji zasiada w Parlamencie Europejskim. W 2003 został wybrany międzynarodowym sekretarzem Platformy Obywatelskiej. W 2006 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej i na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. W 2007 objął stanowisko przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. 4 marca 2017 roku polski rząd zgłosił jego kandydaturę na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, w związku z czym tego samego dnia został usunięty z Platformy Obywatelskiej. W konsekwencji utracił również stanowisko wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej i członkostwo w ugrupowaniu. Ostatecznie 27 państw poparło reelekcję Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Jedyny sprzeciw zgłosił polski rząd.
Czytaj też:
Saryusz-Wolski o tym, dlaczego zdecydował się kandydować na szefa RE