W kontekście ostatnich wydarzeń na szczycie państw Unii Europejskiej w Brukseli, polską dyplomację źle ocenia 68 proc. ankietowanych. Przypomnijmy, że przywódcy krajów UE potrzebowali około dwudziestu minut, by zdecydować o przyszłości byłego polskiego premiera. Ostatecznie Donald Tusk został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Za przedłużeniem mandatu dla Tuska opowiedziało się 27 państw, przeciwko była tylko Polska.
Z kolei z sondażu CBOS, którego wyniki opublikowano 13 marca wynika, że działania rządu Beaty Szydło cieszą się mniejszym poparciem Polaków, niż przed miesiącem. Dobrze działalność rządu PiS ocenia 46 procent badanych – o 3 punkty procentowe mniej, niż przed miesiącem. O 4 punkty procentowe wzrósł natomiast procent osób, które negatywnie patrzą na poczynania Prezes Rady Ministrów i jej ekipy. W marcu źle działania rządu oceniło 41 proc. ankietowanych. Duża grupa Polaków – 13 proc. respondentów nie ma zdania na temat oceny prac rządu.
twitterCzytaj też:
Najnowszy sondaż: Polacy gorzej oceniają działania rządu
Wśród partii PiS nadal dominuje
Spadek notowań PiS przyniósł też ostatni sondaż poparcia dla partii politycznych, opublikowany przez CBOS 10 marca. Wynika z niego, że wprawdzie nadal PiS może liczyć na głosy 37 proc. Polaków, ale jest to o 3 pkt. proc. mniej, niż w lutym. Łączne sondażowe poparcie dla wszystkich stronnictw opozycyjnych, które mogłyby liczyć na wejście do Sejmu w razie ewentualnych wyborów, jest wyższe aniżeli deklarowane poparcie dla rządzącego Prawa i Sprawiedliwości (w ramach koalicji Zjednoczona Prawica z Solidarną Polską i Polską Razem – red.).