Urzędnik resortu infrastruktury w odpowiedzi na interpelację posła wskazał, że od 13 grudnia 2015 roku Koleje Śląskie zrezygnowały z obsługiwania połączenia, które zatrzymywało się na stacji w Brzeszczach. W rezultacie „kwestia zwiększenia dostępności transportu kolejowego dla mieszkańców Brzeszcz była wielokrotnie zgłaszana przez społeczność lokalną tej miejscowości”. Fakt, iż do rozkładu jazdy włączono postój m.in. pociągów nr 402 i 403 „Silesia” na stacji Brzeszcze-Jawiszowicze ma być efektem efektem propozycji ze strony PKP Intericty, Jak wskazano w dokumencie, ruch może zapewnić mieszkańcom Brzeszcz dostęp do transportu kolejowego oraz poprawić wyniki finansowe pociągu „Silesia”. Równocześnie zastrzeżono, że decyzja ma „charakter pilotażowy i polega na zbadaniu przez „PKP Intercity” S.A. popytu na usługi przewozowe na tym odcinku, zwłaszcza po zawieszeniu wojewódzkich przewozów pasażerskich”
Wiceszef resortu infrastruktury zapewnił, że spółka kolejowe „monitoruje na bieżąco zainteresowanie mieszkańców Brzeszcz nową pilotażową ofertą przewozową i uzależnia decyzję o utrzymaniu postoju na stacji Brzeszcze Jawiszowice od liczby osób wsiadających i wysiadających na tej stacji”. Jeśli wyniki będą niezadowalające, postój na stacji zostanie wykreślony z kolejnego rozkładu jazdy.
Dwa kosze i tablice
Paweł Bittel wskazał także, że doposażenie stacji Brzeszcze Jawiszowice w związku z postojami pociągów relacji międzynarodowych nie wiązało się z „żadnymi kosztownymi inwestycjami”. Jak wymienił, „stacja ta została doposażona w cztery tablice z nazwą stacji, cztery tablice z numerami peronów oraz dwa kosze na śmieci”.
Nowe życie stacji Brzeszcze Jawiszowice
Po ponad roku, gdy na stacji Brzeszcze Jawiszowice nie zatrzymał się żaden pociąg, ruch przywrócono niespodziewanie w połowie grudnia 2016 roku. Aktualnie zatrzymują się tam pociągi na dwóch trasach - z Krakowa do Pragi i z Krakowa do Budapesztu. – Uruchomienie nowych postojów wynika z prowadzonej polityki przybliżania kolei dalekobieżnej mieszkańcom Polski powiatowej. Nowe stacje typowane są na podstawie m.in. wniosków od podróżnych, a potem są one konsultowane z Ministerstwem Infrastruktury. Gmina Brzeszcze ma duży potencjał pasażerów – tłumaczył w rozmowie z „Super Expressem” rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak.
Wątpliwości co do decyzji podnosiło wielu polityków opozycji. Jak wskazywano, Brzeszcze to rodzinna miejscowość premier Beaty Szydło.