Marek Mecherzyński to m.in. dowódca pierwszej zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie i były zastępca dowódcy Wojsk Lądowych. Na pytania dziennikarza RMF FM Grzegorza Kwolka Oddział Mediów Centrum Operacyjnego MON wysłało odpowiedź, w której poinformowano, że „gen. dyw. Marek Mecherzyński wskutek złożonego w październiku 2016 r. wypowiedzenia stosunku służbowego pozostaje aktualnie w statusie służby - dyspozycja Ministra Obrony Narodowej z terminem zwolnienia z zawodowej służby wojskowej z dniem 30 kwietnia br”.
Przypomnijmy, że ostatnio do dymisji podał się generał Jerzy Gut, który dowodził Centrum Operacji Specjalnych. Z nieoficjalnych ustaleń portalu Wirtualna Polska wynika, że powodem dymisji było lekceważenie generała przez Antoniego Macierewicza oraz utrata przez niego wpływu na obszar działalności wojska, za który odpowiadał.
Sytuacja w armii na koniec stycznia
Wprost.pl zwróciło się do MON o szczegółowe dane na temat odejść z wojska wśród najwyższych rangą oficerów. Jak wynika z odpowiedzi ministerstwa, w okresie od 16 listopada 2015 roku (od wtedy resortem zaczął kierować minister Antoni Macierewicz) o 31 stycznia 2017 roku z zawodowej służby wojskowej odeszło 504 oficerów o wysokich stopniach wojskowych: dokładnie 34 generałów i 47 pułkowników.
MON w odpowiedzi podkreśliło, że styczeń to miesiąc, podczas którego jest najwięcej odejść z wojska: w styczniu 2014 roku odeszło 112 wysokich rangą oficerów, w 2015 – 84, a w 2016 – 120 (MON nie podało danych za rok 2017, choć taką informację powinno już posiadać – red.). Te odejścia na początku roku – jak wskazuje MON – wynikają z wypowiedzeń złożonych w drugiej połowie roku poprzedniego.