W ocenie przewodniczącego Hermelińskiego z przyczyn praktycznych PKW na ten moment nie widzi lepszego rozstrzygnięcia niż broszura – książeczka. – Płachty w naszym przekonaniu i w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w dotychczasowych konsultacjach, nie zdają egzaminu – powiedział sędzia Hermeliński. Podkreślił, że karty-płachty odrzucili także w konsultacjach wyborcy niepełnosprawni. – Takie karty są niewygodne i nie dają gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w stu procentach – powiedział przewodniczący PKW.
Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowane zostały różne rozmiary kart – od A0 do A4, także w formie książeczki. Na pierwszej stronie broszury znaleźć miałaby się m. in. instrukcja dla wyborcy, na drugiej kartce – spis treści, a na kolejnych – listy kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze.
Przewodniczący PKW przyznał, że karta w formie książeczki jest „w zasadzie propozycją ostateczną”. Zaznaczył jednak, że Komisja nie będzie uchylać się od dyskusji, jeżeli w trakcie konsultacji pojawią się opinie o konieczności modyfikacji lub ulepszenia obecnej propozycji. – Chodzi o to, żeby karta ta była jak najbardziej przejrzysta i jasna dla wyborcy – podkreślił przewodniczący PKW.
Szef Krajowego Biura Wyborczego minister Beata Tokaj powiedziała, że karty do głosowania będą od 1 stycznia przyszłego roku zabezpieczane hologramami. Po raz pierwszy w skali ogólnopolskiej hologramy pojawią się podczas wyborów samorządowych, planowanych na jesień przyszłego roku.