„Ponad dwie i pół godziny trwało robocze spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Beatą Szydło dotyczące polityki europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli także minister Konrad Szymański i prezydencki minister Krzysztof Szczerski” - napisano w opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta oświadczeniu. Wyjaśniono równocześnie, że przyczynkiem do spotkania był zaplanowany na 25 marca szczyt Rady Europejskiej, który odbędzie się w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. Na spotkaniu w Rzymie podpisana ma zostać deklaracji o przyszłości współpracy wewnątrz wspólnoty oraz kierunków działań.
„Prezydent i premier omówili propozycje zapisów deklaracji politycznej, która ma być przyjęta podczas jubileuszowego posiedzenia Rady Europejskiej w Rzymie. Przedyskutowano także treść polskich propozycji do tej deklaracji. Prezydentowi zależy na tym, aby Polska była aktywnym i pozytywnym współtwórcą kompromisowego dokumentu odnoszącego się do głównych wyzwań stojących przed UE” - dodano w oświadczeniu po spotkaniu prezydenta z premier.
Prezydent Andrzej Duda wskazał, że najistotniejszą kwestią jest zawarcie w dokumencie, który podpisany będzie w Rzymie, odwołania do „potrzeby europejskiej jedności, lojalnej współpracy państw europejskich zgodnie z zapisami traktatowymi Unii oraz poszanowania demokratycznej woli obywateli poprzez zwiększenie ich udziału we wspólnych decyzjach”. Równocześnie prezydent położył nacisk na „kluczową rolę wspólnego rynku opartego na swobodach gospodarczych”.
Kancelaria Prezydenta ujawniła również, że w trakcie rozmowy poruszono wynik ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej, w trakcie którego Polska zgłaszała sprzeciw wobec wyboru Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego RE.
Czytaj też:
Europejscy przywódcy poparli Donalda Tuska. Polak pozostanie szefem Rady Europejskiej