Kluczowym punktem unijnego szczytu w Rzymie było podpisanie wspólnej Deklaracji Rzymskiej. "Organizatorzy uroczystości w Rzymie chcą wysłać wyraźny sygnał do wszystkich obywateli państw Wspólnoty, wskazujący na jedność Unii Europejskiej, a także określający nową koncepcję jej funkcjonowania" – zaznacza Kancelaria Premiera. W piątek, przed wylotem do Rzymu, premier zapowiedziała, że podpisze deklarację, ponieważ zostały w niej uwzględnione polskie postulaty.
Deklaracja Rzymska
W Deklaracji Rzymskiej podsumowane są osiągnięcia Unii na przestrzeni dekad, a także wskazane wyzwania, które przed nią dziś stoją oraz przypomniane zasady, jakimi kierować się będzie UE w swojej transformacji. Dokument ma także wyznaczyć kierunek działań Wspólnoty na najbliższą dekadę. W związku ze zbliżającym się wyjściem Wielkiej Brytanii z unijnych struktur nie został on podpisany przez ten kraj.
W Deklaracji znajduje się także odniesienie do otwartości Unii na nowe państwa. Deklaracja wskazuje na zasady funkcjonowania UE i współpracy jej państw członkowskich oraz instytucji w celu realizacji wymienionych w dokumencie celów i odpowiedzi na obawy obywateli (w tym poprzez współpracę z parlamentami narodowymi). W imieniu Polski podpis pod dokumentem złożyła premier Beata Szydło.
„Przed Unią Europejską stoją bezprecedensowe wyzwania, zarówno globalne, jak i wewnętrzne: konflikty regionalne, terroryzm, rosnąca presja migracyjna, protekcjonizm oraz nierówności społeczno-ekonomiczne. Wspólnie jesteśmy zdecydowani stawić czoła wyzwaniom szybko zmieniającego się świata i zapewnić naszym obywatelom zarówno bezpieczeństwo, jak i nowe możliwości” – deklarują sygnatariusze.
Poniżej pełny tekst deklaracji: