Uchwałę w tej sprawie przygotowali darni PiS. Za jej przyjęciem zagłosowało 20 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciwko. Na mocy uchwały honorowego obywatelstwa pozbawiono:
- Bolesława Bieruta – prezydenta i I sekretarza KC PZPR,
- Władysława Gomułkę – I sekretarza PZPR,
- Edwarda Osóbkę-Morawskiego –premiera Rządu Tymczasowego i Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej,
- Konstantego Rokossowskiego – wiceministra obrony ZSRR,
- Nikitę Chruszczowa – I sekretarza KC KPZR,
- Pawła Batowa – radzieckiego generała, który 26 kwietnia 1945 roku zdobył Szczecin
- Władimira Nikołajewicza Dżandźgawę –gruzińskiego generała i bohatera ZSRR, który walczył w okolicach Szczecina.
Polityczna atmosfera tamtego czasu
W uzasadnieniu uchwały wyjaśniono, że wyróżnienie wymienionych wyżej osób dokonało się pomiędzy rokiem 1945 a 1989, „kiedy Polska nie była suwerennym krajem, zaś władzę w niej sprawowali całkowicie zależni od Związku Sowieckiego dygnitarze”. Pokreślono też, że tytuły honorowych obywateli nadane zostały „ewidentnie pod naciskiem okoliczności i politycznej atmosfery tamtego czasu”.
„Rada Miasta Szczecin obecnie jednoznacznie stwierdza, że nadanie tych tytułów nastąpiło bądź to osobom, które dopuściły się wielu czynów, jakimi działały na szkodę Narodu Polskiego i Niepodległego bytu Państwa Polskiego, albo też dotyczyło osób, które uczestniczyły w odbywających się w toku działań wojennych działań polegających na zajmowaniu miasta wiosną 1945 r. dającego początek kilkudziesięcioletniej sowieckiej dominacji na Pomorzu Zachodnim” – brzmi uzasadnienie uchwały.