W styczniu, gdy zaprezentowany został projekt, mowa była o 33 gminach. Na mapie, którą zamieszczono na stronie internetowej z konsultacjami społecznymi projektu, w granicach przyszłej aglomeracji znajdowały się jednak kolejne gminy, o których nie wspomniano w projekcie: Leszno, Żabia Wola oraz Podkowa Leśna. O uwzględnieniu tej ostatniej już wcześniej informował Jacek Sasin, który jest twarzą projektu. Pominięcie Podkowy Leśnej miało być wynikiem błędu.
Później okazało się, że cała nowa mapa metropolii została nieprecyzyjnie pokazana. Po kilku godzinach zastąpiono ją nową wersją. Zamieszanie wytłumaczył Jacek Sasin. – Mapa na stronie internetowej powinna zawierać tylko te gminy, które zostały wymienione w projekcie PiS. Umieszczenie tam Żabiej Woli i Leszna było błędem informatycznym – wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl poseł PiS.
Konsultacje?
Nagłe poszerzenie metropolii warszawskiej, to nie jedyna kontrowersyjna sprawa związana z konsultacjami. Warszawski ratusz oficjalnie nazywa je „pozorowanymi” i wytyka szereg błędów w stronie, którą określa mianem „informacyjno-propagandowej”. „Eksperci alarmują: aby konsultacje były wiarygodnym i miarodajnym narzędziem powinny umożliwiać wypowiedzenie się w różny sposób, nie tylko przez Internet. Poza tym mieszkańcy nie mogą być jedynie biernymi odbiorcami konsultacji i ich efektów. Powinni mieć możliwość wypowiedzenia się na przykład na spotkaniu z pomysłodawcami zmiany. Na mapie zostały narysowane punkty konsultacji, w których na mieszkańców nikt nie czeka” – twierdzi Urząd Miasta Warszawa. Przypomnijmy, że planowane referendum ws. powiększenia Warszawy zostało zablokowane decyzją wojewody mazowieckiego.
Czytaj też:
Uchwała o referendum ws. poszerzenia granic stolicy unieważniona
Ustawa o aglomeracji warszawskiej
Proponowana w ustawie autorstwa posłów PiS zmiana granic Warszawy zakłada wchłonięcie przez stolicę 33 gmin. Większość z nich znajduje się w okręgu wyborczym nr 20, czyli tzw. obwarzanku oficjalne nazywanym „Warszawa II”. Są to: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.
Projekt ustawy PiS ma zostać uchwalony przed wyborami samorządowymi. Istotne jest to, że powiększenie aglomeracji warszawskiej o 18 nowych gmin spowoduje także większe szanse Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dlaczego? Ponieważ większość mieszkańców podwarszawskich miejscowości to sympatycy tej partii. Nowa ustawa zakłada ponadto rozdzielenie kompetencji miedzy gminy i powiat. Ponadto efektem ustawy o aglomeracji warszawskiej byłaby także zmiana okręgów wyborczych do Sejmu i Senatu.