Dziennikarze „Super Expressu” ustalili, że 23 grudnia 2015 roku, kilka tygodni po tym, jak Antoni Macierewicz objął urząd szefa Ministerstwa Obrony Narodowej wydał decyzję, na mocy której Bartłomiej Misiewicz mógł korzystać ze służbowej limuzyny z kierowcą. Sprawdziliśmy to i faktycznie na stronie resortu znajduje się Decyzja nr 499/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 grudnia 2015 roku.
Decyzja 499/MON
Decyzja Macierewicza, która weszła w życie z dniem podpisania stanowiła:
„Na podstawie obowiązujących przepisów Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej zabezpieczy potrzeby transportowe Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podsekretarzy stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz Szefa Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, w oparciu o samochody wydzielone ze swoich zasobów”
W poprzedniej wersji przepisów nie było mowy o potrzebach transportowych szefa gabinetu politycznego ministra.
Co się dzieje z Misiewiczem?
Życie zawodowe Bartłomieja Misiewicza, który pełnił funkcje szefa gabinetu politycznego ministra obrony narodowej oraz rzecznika prasowego MON wiadomo niewiele. Niewiele wiedzą również najważniejsi urzędnicy w rządzie Beaty Szydło, w tym i ona sama. Rzecznik rządu Rafał Bochenek 21 marca zapytany o to, czy Misiewicz pełni jakieś funkcje odparł, że nie wie. Beata Szydło dwa dni później również nie potrafiła jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie o młodego działacza. Zapewniła jedynie, że nie zajmuje on żadnych kierowniczych stanowisk.
Czytaj też:
Szydło: Sprawa Misiewicza jest zamknięta, to odpowiedzialność Macierewicza