Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji, przypomniał w trakcie Konferencji na rzecz wsparcia Syrii i regionu, że Polska w 2016 roku zatwierdziła Pakiet pomocy humanitarnej na rzecz Bliskiego Wschodu wart 5 milionów euro. Dodał, że w najbliższych tygodniach, w trakcie wizyty w Libanie, przedstawi plan przeznaczenia na pomoc w regionie kolejnych kilkunastu milionów euro.
– Pragniemy wyrazić solidarność z mieszkańcami Syrii i jednocześnie zapewnić o naszej determinacji w dążeniu do zakończenia ich cierpienia. Stawiamy przed sobą wizję pokoju, pojednania i stabilności, na którą zasługują Syryjczycy w swojej ojczyźnie – mówił Waszczykowski.
Środki wyasygnowane przez Polskę mają być przeznaczane na rzecz pomocy osobom przebywającym w Syrii, a także uchodźcom, osobom wewnętrznie wysiedlonym oraz społecznościom przyjmującym na terenie Libanu, Jordanii oraz Iraku. Środki te będą wykorzystane również na wsparcie Regionalnego Funduszu Powierniczego UE w odpowiedzi na Kryzys Syryjski (MADAD). Polska pomoc jest wyrazem solidarności z krajami dotkniętymi kryzysem humanitarnym a jednocześnie stanowi wyraz odpowiedzialnego podejścia do wyzwania, jakim stał się kryzys migracyjny dla państw członkowskich Unii Europejskiej.
Konferencja na rzecz wsparcia Syrii i Regionu stanowi kontynuację londyńskiej konferencji na rzecz pomocy dla Syrii i państw regionu, która miała miejsce w lutym 2016 r. oraz trzech wcześniejszych konferencji darczyńców organizowanych na rzecz Syrii w Kuwejcie. Organizatorami spotkania byli Unia Europejska, ONZ, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Katar oraz Kuwejt. Głównym celem zorganizowanego w Brukseli spotkania było zwiększenie pomocy udzielanej dotkniętej przedłużającym się konfliktem Syrii i sąsiadujących z nią krajów oraz dyskusja na temat sposobów osiągnięcia wewnętrznego porozumienia i odbudowy kraju. Na konferencję zaproszono przedstawicieli ponad 60 krajów oraz 20 organizacji międzynarodowych.