Firma doradcza EY przygotowała raport dotyczący nieetycznych zachowań w pracy. Badaniu poddano pracowników z 41 krajów. Mariusz Witalis z zespołu zarządzania ryzykiem nadużyć w EY podkreślił, że Polska wyróżnia się na tle regionu jeśli chodzi o kwestię spadku poziomu korupcji. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę. Jeszcze kilka lata temu 49 proc. respondentów było przekonanych, że jest to zjawisko powszechne. Obecnie o tym, że korupcja jest poważnym problemem mówi 38 proc. Polaków.
Wśród krajów, gdzie korupcja stanowi poważny problem wymieniana jest Ukraina (88 proc.), Cypr (82 proc.), także Grecja oraz Słowacja (81 proc.). Co ciekawe, państwa afrykańskie znalazły się na bardziej odległych pozycjach.
Mimo tego, że odsetek Polaków, którzy uważają, że korupcja jest w Polsce poważnym problemem spada, eksperci zwracają uwagę na fakt, iż co dziesiąty pracownik stwierdził, że zgodziłby się na zaproponowanie łapówki, jeśli to miałoby pomóc jego firmie lub umożliwiło awans. Taki pomysł jest szczególnie popularny wśród młodych ludzi. W przedziale wiekowym 25-24 blisko 25 proc. badanych zgodziłoby się na korupcję, gdyby w zamian mogli otrzymać awans lub większe wynagrodzenie.
Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy EY wymienia w swoim raporcie m.in. ciche przyzwolenie pracowników na zahowania korpucyjne, ponieważ osoba, która powiadomi przełożonych o tego typu procederze jest uznawana za donosiciela.